MĂSURI PENTRU DEPISTAREA ȘI COMBATEREA PESTEI PORCINE AFRICANE

-          să deţină numai porcine identificate,  respectiv să solicite medicului veterinar identificarea porcilor;

-          să anunţe medicului veterinar de liberă practică orice caz de îmbolnăvire sau mortalitate la specia porcină;

-          achiziţionarea de carne şi produse din carne doar din unităţi autorizate / înregistrate sanitar veterinar - nu din tăieri clandestine;

-          să menţină porcii în incinta adăposturilor /curţilor;

-          să nu administreze în hrana porcilor resturi alimentare de origine animală;

-          interzicerea creşterii porcilor în stare de libertate, pe păşune, în păduri sau pe gropile de gunoi ale localităţilor;

-          Se suspenda - pe o perioada nelimitata - organizarea de tîrguri , aglomerări de animale, expoziţii, transporturi de animale (neautorizate) sau orice alte evenimente care implică mişcarea animalelor.

Componentei Unitatilor Locale de Sprijin, avand ca scop luarea masurilor ce se impun cu privire la evolutia pestei porcine africane  la nivelul comunei Vorniceni, Unitatea Locala de Sprijin va fi compusa din:

Nr. Ctr.

Sef post politie - membru

Ifrim Mihaita

Medic veterinar zonal - membru

• MATERIAL INFORMATIV PRIVIND PESTA PORCINA AFRICANA-PENTRU CRESCATORII DE ANIMALE

VIZUALIZEAZA