O nou? ini?iativ? la Vorniceni

Dac? ncerci s? o iei la pas prin Vorniceni vei constata c? ncet, ncet modernizarea se resimte ?i aici . Pe lng? numeroasele case noi sau din cele vechi modernizate, prin efort propriu, mai ales a tinerilor pleca?i peste hotare iat? c? ?i Consiliul Local, Prim?ria comunei Vorniceni a nceput s?-?i pun? n aplicare proiectele mai vechi ?i mai noi . Printre acestea au demarat cteva lucr?ri absolut necesare pentru locuitorii a?ez?rilor din comuna Vorniceni . Se pot enumera urm?toarele : nnoirea trotuarului , pentru a u?ura deplasarea mijloacelor de transport ?i direc?ionarea circula?iei pietonilor ; acesta se realizeaz? pe o lungime de 1,1 Km cu o echip? angajat? de prim?rie ?i care cost? 57,85 mii Lei , bani din bugetul local . La ?colile ?i gr?dini?ele din localit??ile Vorniceni ?i Dealu-Crucii s-au instalat parcuri de joac? pentru prichindei, constnd n scrnciobe, balansoare, tobogane, carusele ?i altele, pl?tite tot din bugetul local, cu valoarea de 68 mii Lei .

La fiecare institu?ie, n sta?iile de microbuz s-au instalat banci rezistente pentru odihn? . Ceea ce ne mul?ume?te, pe localnici, este c? deja cei cu aere de a?a zi?i eroi au nceput a le distruge . Oare organele de poli?ie nu v?d ? De ce nu fac controale, la ore trzii, sau pe la troi?e (locuri preferate de ace?ti r?uf?c?tori) ? S?tenii se ?i tem s? ias? din cas?, noaptea, pentru c? grupuri din ace?tia i amenin?? ?i le fur? agoniseala mic? pe care o au . Ne ntreb?m cu ce au r?mas n minte din educa?ia f?cut? n familie ?i la ?coal? ace?ti indivizi ?

n?iruind ?i alte lucr?ri ini?iate de prim?rie, ajutat? de unii cet??eni voluntari amintim : mpietruirea unor drumuri locale r?mase nemodernizate, la care s-au folosit 47 mii Lei din bugetul local ?i la solicitarea expres? a unui mare num?r de localnici s-a trecut la refacerea unor poduri peste prul Ib?neasa spre sole ntinse de pe mo?ia Vorniceni . Deosebit de bune au fost turnate betoane la podurile de la Ruptur?, Pustoaia ?i Davidoaia . Toate au costat 12 mii Lei ?i cel pu?in podul de la Pustoaia a u?urat transportul reducnd traseul cu ?ase Km . Aceste ini?iative sunt de apreciat ?i ne dovedesc faptul c? banii aduna?i la bugetul local se cheltuiesc cu chibzuin?? . De asemenaea apreciem c? ?i primarul T. Leamp?r ?i viceprimarul C. Curc? se implic? personal n supravegherea ?i controlul la locul lucr?rilor care se efectueaz? .

Ne dorim ca ?i pe viitor fondurile s? fie cheltuite cu mult? grij? ?i responsabilitate iar n prim?rie s? fie unitate de ac?iune spre binele ntregii comunit??i .

V? dorim succes !

Prof. Gherman Gheorghe